Дупка в закона позволява да се крият данъци за сгради без акт 16

Как да се съберат неплатените данъци за сградите, останали „невидими“ за общинските и държавните власти, докато не бяха заснети при акция „Хеликоптер“ на данъчните през октомври? И как да се докаже, че в къщите, записани като фирмени, живеят собствениците на фирмите със семействата си? Отговори на тези въпроси търси Столичната община, стана ясно преди ден.

Над 2000 сгради в София, които не са нанесени в кадастъра и по документи не съществуват, са излезли наяве след акцията на данъчните, каза главният архитект на столицата Петър Диков. От обясненията му излезе, че въпреки че не са въведени в експлоатация и нямат т.нар. Акт 16, за част от сградите собствениците им са плащали данъци. Имало обаче и големи къщи, които се водят на фирми и за които не се плащали местни данъци и такси.

Проблемът обаче е как ще се докаже, че сградите действително се обитават и откога. Снимките на данъчните не могат да послужат. „Събраният материал се ползва само за целите на селекцията и от него се набелязват обекти, които да се проверяват. Снимките не се използват като доказателства, въпреки че могат да покажат наличието на сгради, които ги няма в регистрите на общината“, каза пред „Дневник“ говорителят на Националната агенция за приходите (НАП) Росен Бъчваров.

В момента общинската данъчна администрация чака от НАП адресите и имената на собствениците на заснетите имоти без Акт 16 и след това ще се провери дали са плащали данъци или не, каза пред „Дневник“ зам.-кметът по финансите Минко Герджиков. Според него сумите, които може да се съберат, няма да са много големи, тъй като за апартамент от около 100 кв.м например се плащали по 100-120 лв. данъци и такси, или за 1000 подобни жилища става дума общо за около 100 хил. лв.

Дори и къщите, за които се смята, че не са плащани данъци, да са доста по-големи като квадратура, според Герджиков е несериозно да се говори за приходи от милиони левове. По закон давността на задълженията е пет години.

„Големият проблем е да се докаже, че имотът действително е обитаван. Колегите, които правеха проверките в район „Витоша“, виждат, че в къща без Акт 16 има пране и цветя, но хората там казват, че не живеят, а правят довършителни дейности по имота“, каза главният архитект Диков.

И той, и Герджиков обясниха, че общината ще се опита да засече откога имотите без Акт 16 се обитават по клиентските партиди в „Софийска вода“ и електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Такива обаче се издават още по време на строежа на сградата, тъй като ток и вода се ползват за строителни цели.

А и според обясненията на главния архитект общината няма право да получи информация за стойността на сметките. Освен това за блокове и кооперации – каквито също излезли при акция „Хеликоптер“, партидите важат за цялата сграда и индивидуални сметки на отделните собственици се правят след издаването на Акт 16. Така, ако блокът все още е на една партида, трудно ще се установи кой точно апартамент се обитава.

Според Диков общината може да се опита да спре тока и водата на неизрядните собственици, защото разрешителните за индустриален ток и вода се издавали за определен период.

„Имаме начини да проверим дали бизнес имотите са ползвани за битови нужди, но не желаем да ги правим публични“, заяви пред „Дневник“ говорителят на НАП. Агенцията също се опитва да докаже тези казуси, за да събере дължимото ДДС за разходите по имотите.

Подобни случаи са възможни, тъй като в момента няма срок, в който след завършването на строителството трябва да се издаде разрешение за експлоатация, Акт 16. Една от поправките в Закона за устройство на територията е именно въвеждането на такъв, каза неотдавна министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев.

За да се знае на какъв етап е изграждането на всяка сграда в София, от направлението „Архитектура и градоустройство“ подготвят публичен регистър, в който да се вписват всички документи при изграждането на зданията – от откриването на строителна площадка, през разрешението за строеж до въвеждането й в експлоатация.

В момента такава информация има само за разрешителните за строеж. „Системата трябва да е готова до края на годината. В нея ще може да се търси и по име, и по адрес“, каза Петър Диков. Тя трябва да помогне и при ревизиите на местната данъчна администрация.

Лили Границка, Зорница Латева

http://www.dnevnik.bg

бутон за социални мрежи

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1042

Създадено от на ное. 24 2010. Част от Андрешко, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes