Как да защитите земята си от отнемане на ползването и

Парламентът вчера реши, земеделските земи, които не се обработват, да бъдат разпределяни административно на различни ползватели или арендатори. Решението е прието на първо четене, но промените в Закона за собствеността на земеделските земи са почти сигурни.

Какво всъщност ще се случи.

Малко пояснения, за хората които не са се занимавали с арендни договори и даване на земи под наем. В местните поземлени комисии има достъп до централизиран картен софтуер, където се  отразяват видовете ползвания или заявяване на субсидии. Ако не сте дали земята си под аренда, или не сте я заявили че е дадена под наем, или не сте заявили как я ползвате, то на картата тя е бяло петно.

Точно тези бели петна ще разпределят административно.  В масивите, които се обработват от арендаторите има парцели с много собственици, които са си взели документите за собственост, и с това е приключило тяхното занимание и грижа за имота.

Арендаторите обработват целия масив, но за част от земята нямат сключени никакви договори. Последната година това е сериозен проблем при изплащането на субсидии. Това е и причината да лобират мощно за приемането на закон, който по административен ред да ги направи законни ползватели и да реши проблема с изплащането на субсидиите.

Какво може да направи всеки собственик, ако се притеснява че ще му бъде отнето ползването на собствеността върху земеделските му земи. Може да отиде на място и да заяви как ще ползва имотите си, или да сключи договор за наем или аренда.Тези действия могат да бъдат предприети от всеки един от съсобствениците за целия имот.

Носете си скиците които са ви дадени от поземлената комисия, заедно с решението за възстановяване на собствеността.

Ако има влязла в сила кадастрална карта, извадете си нови скици от службата по кадастър.

Ако предприемете тези действия, ползването на имота ви няма да бъде отнето. Имате достатъчно време да се погрижите за земята си по най добрия за вас начин. Не оставяйте някой друг да решава вместо вас.

Ангел Ангелов

Списание Собственик

социално споделяне

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=3541

Създадено от на сеп. 30 2011. Част от Еврофондове, Закони, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes