Откриха тракийски дворец край Хасково

 Тайнствена находка изненада археолозите, водени от Георги Нихризов в култовият комплексът „ Глухите камъни“ край Любимец.
При разкопките на Южната тераса на скалистия хълм  учените се натъкнали на част от постройка, която според средновековните представи е истински дворец. Най-впечатляващото обаче е дебелината на стените на града, от който все още са разкрити няколко квадратни метра.

По известните до момента детайли се предполага, че дворецът е бил разположен на поне 10 м. широчина. По остатъците от измазани стени се предполага, че сградата е била доста представителна. Вероятно постройката е имала и втори етаж, от дърво, който е бил опожарен. Според археолозите средновековният дворец е бил използван най- много през 5-6 в.

За разлика от аналогични градежи, стената е измазана от вътрешната страна, което за епохата е било считано за лукс.  Допуска се, че става дума за жилище на богат аристократ или дори дворец. Постройката е била огромна, като само малка част е разкопана. Археолозите ще поканят специалисти по средновековна история от СУ, за да разкрият още останки.

Дворецът е разрушен от пожар, както личи от спечената глина и останките от овъглено дърво в основите на стените. Открити са обаче 18 метални антични монети от 4-ти век преди новата ера. Любопитното е, че те са от древногръцкия град Абдера.
При други от разкопките това лято учените намерили и бронзов пръстен с камък и парчета от керамични съдове. Сред най-ценните монети е тази от елинския град Абдера, който се е намирал по устието на р. Места. Датировката й е от 4 в. пр. Хр.

Заради култовия характер на комплекса и поради артефактите, които излизат с годините там, археолозите залагат на очакванията си, че вероятно ще се натъкнат на тракийско светилище.

standartnews.com

споделяне на връзка

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=4393

Създадено от на авг. 30 2012. Част от История, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes