ОТМЯНА НА ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Все по-чести стават случаите, в които наследниците ще се отказват от наследство – главно за да не поемат дългове на наследодатели, да не се занимават с приемане и спорове по наследство. За осъществяването на това трябва да се мине през специална процедура, която обаче не гарантира, че кредитори няма да поискат в един момент отказът от наследство да бъде отменен.

Има специална глава в Закона за наследството (ЗН), която определя правилата както за приемането, така и за отказ от наследство. Всеки наследник може да заяви, че не иска нищо от наследството, и по този начин, най-грубо казано, да се отърве от всички възможни тежести и проблеми, свързани с него.

На практика отказът от наследство представлява едностранно волеизявление на наследник с цел да бъде прекратено правото му на наследяване. За целта той трябва да направи писмено заявление за това до районния съд, в района, на който е открито наследството.

Законът не определя, че този отказ трябва да има някаква нотариална форма и дори не предвижда нотариална заверка на подписите. За разлика например от отказа от собственост, където е задължително да има такава заверка. За по-голяма сигурност обаче е винаги добре да се направи такова заверяване и при отказа от наследство.

Самото заявление до съда се вписва в особена книга. За да е валиден отказът от наследство, не е необходимо съгласието на останалите наследници. С частта на отреклия се нарастват дяловете на останалите наследници.
Необходимо е да се знае, че отказ, направен под условие, за срок или за част от наследството, е недействителен. Това означава, че след като един път човек се отрече, после няма връщане назад. Например не може някой наследник да заяви, че се отказва от наследството, ако в него има много задължения, или пък че се отказва само за една година и т.н.

И тук стигаме до един много важен проблем при процедурата при отказ. Според чл.56, ЗН кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.

Този иск може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.
Макар и труден за реализиране и като възможност, а и във времето, този иск, риск и възможност съществуват.

Това означава, че в даден момент, но не по-късно от 3 години от отказа, може да се появи кредитор на наследодателя и да поиска да бъде унищожен този отказ, така че той да си получи дължимото.
Шансовете му да успеят обаче не са абсолютни. Затова по правило отказът е добър вариант, за да не се поемат евентуални или реални, налични дългове на наследодателя.

Съществува и още една хипотеза, свързана с отказа. При нея наследникът може да не заяви воля, т.е. да не каже дали приема или отказва наследството. Тогава по искане на всеки заинтересован районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него.

Заинтересован може да е кредитор, може да е някой от наследниците, може да е държавата или общината. Ако пък има заведено дело срещу наследника, то този срок, в който трябва да се заяви волята за приемане или отказ, се определя от съда, който разглежда делото.

Красимир ДОБРЕВ, юрист

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Долуподписания/та/те:

1.…………………………………………………………….., ЕГН ………………
с лична карта № ……………………., изд на ……… …………………. от МВР гр……………….,с постоянен адрес :…………………………………………….
2. .………………………………………………………… ., ЕГН…………………
с лична карта № ……………………., изд на ……… …………………. от МВР гр……………….,с постоянен адрес :……………………………………………..

ДЕКЛАРИРАМ/ Е

с настоящата,  че правя /правим  отказ от наследство, оставено ми/ни  от
( подчертава се вярното)
покойния съпруг / баща…….. …….……………………………….……………….
( подчертава се вярното)
с последен адрес ……………………………………………………………………. бивш жител на гр………………., починал на ………………………. акт за смърт
………………………… издаден от Община гр………………..

Настоящият ми /ни отказ да бъде вписан в книгата за откази от наследство при Районен съд – ……………….

дата…………….                Декларатори:
гр………………..                            1………………

споделяне на връзка

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1472

Създадено от на дек. 27 2010. Част от Новини, Съвети. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes