Субсидиите по ”агроекология” под въпрос

До края на ноември стопаните трябва да докажат, че са преминали обучение или имат нужния опит по агроекология. В противен случай може да се наложи да възстановят в пълен размер получените до момента субсидии от Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ).

Срокът се отнася за бенефициентите, одобрени за първи път за подпомагане по Мярка 214 „Агроекологични плащания” през 2010 г., както и за стопаните, които са прекратили агроекологичните си ангажименти в предходни години и са одобрени отново през 2010 г., съобщиха за „Фокус” от фонда.

Фермерите представят диплома за издържан изпит по агроекология или удостоверение за преминат курс, издаден от обучаваща институция. Oпит се доказва с уведомително писмо за извършени плащания по Мярка 1.3 „Развитие на селскостопански дейности, целящи опазването на околната среда” по програма САПАРД.

Фермерите, които прилагат подмярката „Биологично земеделие”, могат да докажат опита си и със сертификат за съответствие на техните растителни или пчелни продукти с правилата за биологично производство.

Сертификатът трябва да бъде издаден от контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните.
Документите се подават в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по мястото на кандидатстване.

Бюджет 2012 г. постави под въпрос земеделските субсидии. Още преди земеделските производители да са реагирали, ресорният министър Мирослав Найденов сам въведе темата за масовите им протести заради нарушеното от правителството в проекта за бюджет за 2012 г. споразумение от лятото за общо 570 млн. лв. финансова подкрепа за сектора, пише в. „Капитал дейли“.

Тогава за следващата година бяха договорени 500 млн. лв. за субсидии и национално доплащане към средствата от ЕС, както и 70 млн. лв. допълнително като компенсация за невъзстановения акциз през тази година върху горивата за земеделска техника.
Финансовото министерство обаче предлага общо 340 млн. лв. за подпомагане в земеделския сектор – с 230 млн. лв. по-малко от обещаното.

Основната част от общите субсидии за земеделие в ЕС – директните плащания към фермерите, ще бъдат изравнени за отделните държави членки, като се премахне т. нар. исторически подход, осигуряващ до момента по-голям бюджет на старите страни членки.
Това ще облагодетелства новите членки, сред които е и България, предвиждат новите цели в общата селскостопанска политика за 2014 – 2020 г.

http://dnes.dir.bg

бутон за социални мрежи

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=3731

Създадено от на ное. 4 2011. Част от Еврофондове, Закони, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes