Заявете земята по член 69, за да нямате ядове

На 14 март 2012 г. бе гласуван в Народното събрание законът за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Той всеки момент ще бъде обнародван в „Държавен вестник“ – брой 25.

Гласуването обаче мина някак тихомълком и не се разбра от всички какви нови текстове залегнаха. А това ни питат много собственици и ползватели.  По този повод разговаряме с Борислав Петков, председател на УС на Асоциацията на собствениците на земеделски земи, за да научим отговорите.

Господин Петков, какви промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи всъщност бяха гласувани от Парламента и влязоха в сила?
– Първата новост е т.нар. комасация по ползване. Сроковете са изнесени с месец назад и процедурата започва от 31 май. Това означава, че всички, трябва да подадат декларациите си по член 69 и член 70. Сроковете приключват до началото на септември, когато е началото на стопанската година.

Какво е основното в новата процедура?
– Основното е, че всички земеделски производители, но и собственици на земеделски земи, които искат да работят земята и да участват в споразумение трябва да подадат декларациите в този срок. Хората, които до момента са работили земята си в реални граници /собствените си парцели/, независимо от това, че тя е тяхна собственост, също трябва да подадат такава декларация, за да бъде отразено в регистъра на масивите. Съответно със споразумение те могат да решат и да я комасират по тяхно желание, но въпреки това при всички положения трябва да подадат декларация.

ТОВА Е НОВИЯТ МНОГО ВАЖЕН МОМЕНТ ЗА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЗЕМЯТА. Това трябва да направят и ползвателите, но те го знаят, защото го правят години наред.

Какво става, ако не се подаде декларация?
– Собственик, който не е подал декларация по член 69 и 70 и не е декларирал, че ще работи земята, рискува по време на споразумението  ЗЕМЯТА ДА ОСТАНЕ „БЯЛО“ ПЕТНО и той да не може да я ползва. Тогава ще я ползва някои ползвател, за което съответно трябва да изплати рента. Това е основен момент в промяната на закона.

Кой е следващият нов текст?
– Другата новост е, че   ЗАКОНОДАТЕЛЯТ ВЕЧЕ ВЪВЕДЕ ОГРАНИЧЕНИЕ ЗА УЧАСТИЕТО В ТЪРГОВЕ ЗА НАЕМАНЕ НА ДЪРЖАВНА ЗЕМЯ Т.е. земеделските производители, които обработват над 10 000 декара земеделска земя вече нямат право да участват в търговете за отдаване под наем на земеделска земя от Държавния поземлен фонд, което е ограничение на конкуренцията.

Има промяна, която касае и стопанските дворове?
– Да. Вече се слага край на продължилата дълги години сага с придобиване на земята от тях. Образно казано това, което променя законът е, че дава възможност без търг и конкурс, а само с търг помежду им, лицата, които в един стопански двор са купили сградите и прилежащите площи, да могат да купят и останалите празни терени.
Сега тези лица могат първо помежду си да направят търг. И ако никой от тях не купи тази свободна земя, чак тогава тя се изкарва на национален търг, в който може да участва всеки.

НОВОСТ Е И ПРАВОТО ДА СЕ КУПИ НАЕТА ОТ ДЪРЖАВАТА ЗЕМЯ, АКО СА СЪЗДАДЕНИ ГРАДИНИ ИЛИ МЕЛИОРАТИВНИ СЪОРЪЖЕНИЯ Дава се възможност за купуване на държавната земя от хора, които са я взели дългосрочно от държавата под аренда и са изградили на нея трайни насаждения или хидромелиоративни съоръжения.
След определен период те имат право да кандидатстват пред държавата и да закупят земята по определени от държавата цени.

А има ли гласуван текст, че собствениците са длъжни, когато продават, първо да предложат земята си на ползвателя?
– Не! Не е въведен нов член 4 „а“, както са разбрали много ваши колеги и собственици на земя. Не се е дала възможност на ползвателите да купуват земята пририретно и преди всички. Това не е и обсъждано, а и смятам, че няма как да бъде обсъждано никога оттук нататък. Мисля че с 4 „а“ приключихме още миналата година.

Духът на закона става ли по-справедлив с тези промени според Вас?  И как собственици на земя днес могат да разберат кой всъщност обработва земята им? Този казус вълнува много притежатели, на които в общинските служби по земеделие им отказват тези данни?
– Подсещате ме, че това е още една промяна. Член 34 дава право те да се обърнат към КМЕТОВЕТЕ, КОИТО СА ДЛЪЖНИ ДА ИЗИСКАТ ИНФОРМАЦИЯТА от земеделеските служби, Разплащателната агенция и кадастъра, за да разберат кои обработва тази земя, кой я е заявявал, кой е бил подпомаган за нея. След като се установи това, ползвателят, който я е ползвал без правно основание ще бъде глобен в размер на тройната рента и принудително изваден от имота. Това е една  БЪРЗА АДМИНИСТРАТИВНА ПРОЦЕДУРА, С КОЯТО ВСИЧКИ КМЕТОВЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПОЗНАЯТ много добре.  Защото тя трябва да се води от общините и е тяхно задължение. И ползвателите на земеделска земя вече също  трябва много добре да се запознаят с нея, за да не злоупотребяват.

http://www.bgfermer.bg

бутони за социални мрежи

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=4136

Създадено от на апр. 4 2012. Част от Еврофондове, Закони, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes