Абсурд – налозите в Бояна по-ниски от Обеля

Ще преразгледаме оценките заедно с НАП, казва главният архитект на София Петър Диков

– Арх. Диков, получихте ли вече справките за заснетите от хеликоптер палати?
– Направили сме справка за строителните разрешения в район Панчарево. Извадили сме квадратурите на сградите и терените и имената на собствениците. Повечето са частни лица, почти няма фирми. Ето да вземем селището в местност Дупките. Разрешенията на някои са от 2002 г., други са от 2007 г., а са въведени в експлоатация през 2009 г. Има и строително разрешение от 1995 г. за разгъната площ на 1017 кв. м. Този имот няма разрешение за ползване. Странно е, че акт 16 за някои сгради е издаден от районната администрация в Панчарево, а не от общинската дирекция по градоустройство, както е по наредба от 2 г. Още не съм разглеждал в детайли папката с документите.

– Все пак, какво се набива в очи? Това, че сградите нямат разрешение за ползване, а са обитаеми ли?
– Сградите, които имат разрешение за строеж, а нямат акт 16, не са незаконни. Ползването им е незаконно, защото не са декларирани пред общината и не плащат данъци. Нямаме нормативен акт, който да ни задължава или по-скоро да ни дава право да следим кога една сграда влиза в експлоатация. Специално се допитах до юристите. Оказва се, че няма срок, в който собственикът да е задължен да въведе сградата в експлоатация. Може да си довършва и 10 г.

– Като не са незаконни имотите, къде е проблемът?
– Проблемът е, че голяма част от тези сгради са въведени в експлоатация реално, а формално, по документи, са си още в строеж. Нямат разрешение за ползване и понеже не са декларирани пред общината, за тях не се плащат данъци.

– Как ще проверите кой не плаща данъци на общината?
– Нашата проверка ще започне през комуналните дружества – електроснабдяване, газоснабдяване, „Софийска вода“. Защото тези дружества по закон нямат право да откриват партиди, ако сградата не е въведена в експлоатация, не могат да събират такси. До получаването на акт 16 сградата се води на временен ток и на временна вода. Промишленият ток не е по-евтин, доскоро дори беше дори по-скъп, за да се стимулира пускането на битов ток в новите сгради. Преди известно време обаче цената почти се изравни и това също спомага да се живее години в сграда без акт 16.

– Как ще принудите собствениците да въведат в ред имотите?
– Този въпрос го поставих още миналата година, когато умувахме как общината да си прибере данъците и да се увеличат приходите. В интерес на истината проблемът бе обсъждан не заради кварталите по Витошката яка, а за десетки, пък даже и стотици сгради в същинската част на София. Сградите са построени, ползват се, но не са въведени в експлоатация. Проверката, която направихме, обаче показа, че бумът в строителството е довел и до този феномен. Акт 16 не се иска, защото инвеститорът или строителят не може да реши различни проблеми. Примерно не си узаконил канали или достъпа до сградата. Собствениците са добросъвестни купувачи. Те имат документ за откупено право на строеж и договор за изпълнение. Хората са се нанесли и си живеят, без сградата да има документ за право на ползване.

Ако тръгнем да ги наказваме тях, санкцията няма да е отправена към когото трябва. Който е взел парите, не фигурира като страна. Затова и спряхме проверките, защото трябваше да наказваме невинни хора.

– В папката с документи на палати няма ли построени на общинска или държавна земя?
– И без да съм прегледал детайлно папката, мога да гарантирам, че няма сгради на общинска или държавна земя. Защото ако митничарите в Ивайловградско, на другия край на България са мислели, че законът няма да стигне до тях, тук, в София отдавна няма такива луди хора. В София незаконни строежи, по смисъла на Закона за устройство на територията, са големи изключения. Има, разбира се, такива случаи, като например сграда в парка до стадион „Славия“. Въпреки предписанията за строителство и заповед за събаряне, те продължават да строят, като че ли нищо не може да ги спре. Но това са допълнителни разходи, защото ще ги съборим за тяхна сметка.

– Е, няма ли нищо интригуващо в проверката?
– Интригуващите неща ще излязат, като дадем нашите справки с квадратурите на имотите в НАП, а данъчните от своя страна проверят дали доходите покриват цената на тези имоти. Но това няма отношение към Столичната община. С един друг въпрос, свързан с големите сгради във витошките квартали, обаче кметството ще трябва да се занимае. Той касае и данъците, и строителните разрешения.

– Какъв е този въпрос?
– Кварталите в подвитошката яка, като Симеоново, Драгалевци, Бояна са в най-ниската ценова категория.

– Искате да кажете, че данъците там са по-ниски от другите квартали?
– Най-ниската ценова категория означава, че когато се вади данъчна оценка или разрешение за строеж, те са с по-ниска стойност, отколкото примерно в „Обеля“. Това се е получило някак си по инерция от едно време, когато това бяха вилни зони и се считаше, че строителството там е най-ниска категория. В зонирането на София за издаване на строителни разрешения тези квартали са в най-ниската пета категория. Разрешителното струва 8 лева на квадрат, в центъра е 14 лева, а в „Младост“ е 10 лева. Така и данъчната ценова категория е най-ниска. Затова сега се разбрахме с НАП, да преразгледаме и зонирането на данъчните категории в София.

– Какво трябва да се направи с незаконните сгради според вас?
– Няма друг вариант освен събаряне, защото какво значи узаконяване на законен обект. Когато държавата го придобие с конфискация, как ще го узакони, като законът изрично казва, че такова строителство не се узаконява.

– Това ще струва много.
– Събарянето ще е за сметка на нарушителя. Така е по закон. Или сам си премахва сградата, или общината или държавата му я събарят и му пращат сметката.
Сияна Севова

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-10-19&article=344324

spodelime

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=422

Създадено от на окт. 19 2010. Част от ИМОТИ. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes