ДЕМОКРАЦИЯ И ИЗБОРИ

Без избори не е възможно създаването на демократична власт. Те са легитимни, само когато се провеждат по правила приети от гражданското общество, а не от представителната власт- депутатите, които натрапват на избирателите примитивни  изборни   технологии, не  гарантиращи провеждане на  истински демократични  и честни избори, но изгодни за съсловието на политиците.

Демокрацията, висшата  форма на ръководене на държава,   е възникнала исторически, след осъзнаването на гражданското общество, като фактически суверен в държавата и разбирането, че при ръководене на държава  от  колективен орган, личната отговорност се губи, но се допускат много по-малко грешки, отколкото при еднолично ръководене от диктатори. Демокрацията е неразвита и развита. Центровете за изследване на демокрацията,  не се занимават с проблемите на  нейното развитие, а с пропаганда и агитация на капитализма.

В съвременните държави,  пряко управление (пряка демокрация) от народа е осъществимо чрез  референдуми, но за  малка част от  ръководните решения. За голямата част се използва представително управление (представителна демокрация) и са създадени    институции за неговото практикуване.

Представителната демокрация окомплектова своята дейност с ръководители,  чрез различни избори – пропорционални за депутати и общински съветници и  мажоритарни за премиери, президенти  и кметове. Пропорционалните избори формират  политическата структура на парламент или общински съвет,  близка до структурата на  политическите сили в деня на провеждане на изборите.

Избирателите са три вида: манипулирани, колебаещи се и неманипулируеми. При избор на  депутати  или общински съветници, разумните избиратели се интересуват от обещаваните конкретни закони и наредби и на второ место – от  компетентноста и почтеноста на кандидатите. При избор на премиери, президенти  или кметове, разумните избиратели се интересува от  компетентността и почтеността на кандидатите- качествата, които  гарантирт правене на  ефективни  политики  в рамките на законите.

Демокрацията е развита,  когато се правят отделни избори – пропорционални за законодателна  и мажоритарни за изпълнителна власт.

Пропорционални избори се провеждат ефективно чрез простата процедура “гласуване”, при която партиите носят отговорност за качествата на  кандидатите и за тяхното подреждане в листите. Мажоритарни избори се провеждат ефективно, само чрез упростена процедура за  “оценяване” на кандидатите пряко  от избирателите.

Неупростената процедура  “оценяване” е технологично изобретение на  науката за ръководене (мениджмънт). Известна е под  наименованието –  “експертно оценяване с игнориране  на некомпетентните оценяващи”. Приложима е при всякакви назначения, но  отнема част от властта на  тези, които назначават, с  което те не са съгласни.

“Експертното оценяване” е използваемо при всякакви избори. Дава възможност за формиране на  бал при подреждане в листа. То изисква от всеки оценител на политици, да постави  шестобална оценка на всеки от кандидатите,  по адекватните признаци – професионализъм, партийност, почтеност, популярност. Процедурата се изпълнява от програма, която автоматично елиминира некомпетентните и корумпираните оценители, отхвърля кандидатите получили поне една двойка, отхвърля по-слабите  по “принципа на Парето”, а останалите подрежда по бал.

При сега използванине изборни технологии,   избирателите биват информирани, чрез манипулативно агитиране и подвеждащо рекламиране,  избора става чрез архаичното “тайно гласуване с бюлетини”, отчитането на резултатите е примитивно. Изборите са подобни на дербита.

Ключ към истинската демокрация е оптималната  технология за провеждане на избори. Тя включва фазите:

Информиране на избирателите чрез стандартни  делови оферти на партиите, съдържащи само предизборните  обещания и имената на кандидатите, заедно с оценките им за професионализъм, получени при тяхното издигане.

Всеки избирател  получава по пощата комплект от офертите на всички партии, участвуващи в избора и празно пликче с адрес на неговата секция. Част от листовката – оферта е бюлетината на партията, снабдена с бар код. Избирателят изучава у дома си всички оферти, изрязва  бюлетината  на избраната оферта и я  запечатва в пликчето.

Офертното информиране равнопоставя партиите на електоралния пазар, премахва досадното агитиране(манипулиране) на избирателите, затруднява “купуването на гласове”, “изборният туризъм”, затруднява промъкването във властта на некъдърни или опасни политици, съветва партиите да комплектоват предизборните си щабове със специалисти по политически бизнес. Подобно на предизборните диспути, офертното информиране е мощно средство за повишаване слабата политическата култура на  голямата част от съвременните избиратели. Офертното информиране е израз на уважение от държавата към избирателя, а за младежиге придобили право на гласуване, е признаване на пълноценно гражданство.

Провеждането на изборите става в избирателни секции, комплектовани  с по двама чиновника и компютър, групирани в избирателни пунктове, комплектовани с комисия за приемане  на място на изборните протоколи.

Избирателите идват в секцията с личните си запечатани пликове. За всеки избирател чиновникът проверява има ли го в избирателния списък, той пуска плика си в прозрачна урна и се разписва в списъка.  Чиновника му изказва лична благодарност от името на държавата и тогава напуска секцията. В секцията имат право да присъствуват по време на изборите и след отваряне на урната, само упълномощени застъпници  или журналисти.

След приключване на изборите, под зоркото наблюдение на застъпниците, чиновниците изсипват пликовете от урната и ги преброяват, отварят пликовете, отделят недействителните бюлетини и празните пликове, преброяват действителните бюлетини, разпределят ги   по партии или кандидати и броят гласовете ръчно или с апарат за четене на бар код. Чиновниците обявяват  устно получените резултати и попълват протокола.Поканват всички застъпници да го подпишат, с което застъпниците декларират, че не са забелязали нарушения.

Само чиновниците, заедно с бюлетините, пликовете и протокала отиват в приемната комисия. При проблеми с протоколите, чиновниците се връщат в секцията си за повторно броене. Ако всичко е безупречно, комисията приема протоколите, пликовете и бюлетините, и прави  необходимите компютърни разпечатки за чиновниците на секцията  и за застъпиците. С това изборът в секцията приключва.

Дискетите с резултатите от изборите в избирателните пунктове, служебно се носят  в Районните избирателни комисии, където резултатите се кумулират по избирателни райони и данните се носят служебно на дискети в Централната избирателна комисия.

При демократичните пропорционални избори,  депутатските места  не се разпределят чрез познатите процедури, а се “купуват”  срещу  цена на мандата, равна на броя на всички действителни бюлетини, делен на броя на мандатите. Процедурата за “купуване”  прави “преливане” на спечелените гласове от една партия или независим кандидат, в избирателни райони, където те не им достигат за спечелване на мандат.

Истински демократична е само тази държава, в която избори се провеждат по описаната технология. Тя има висока целева и икономическа ефективност. Технологията е мечта на неманипулируемите и колебаещите се  избиратели, но е неприемлива за непочтените политици и за  партийните фенове.

Информацията включена в тази статия, е безплатна, непоискана консултация, адресирана до  политическите активисти  и  работещите в асоциациите на гражданските общества.

Венелин Чалъков

Списание Собственик

бутон за социални мрежи

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2044

Създадено от на мар. 1 2011. Част от Новини, Отворени очи. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes