ДНСК за разрушаването и заповедите

Премахнати са общо 728 незаконни строежа, твърди шефката на националната дирекция по строителен контрол

– Г-жо Гечева, докъде стигна акцията срещу незаконните строежи – колко са разрушените сгради и къде са най-много?
– От декември 2010 г. до края на април 2011 г. са премахнати общо 728 незаконни строежа, а частично – 41. Най-много са в област Бургас – 68, следвана от Варна – 54, и София-град – 49. Бутнати са незаконни строежи в прилежащите територии на морския бряг и върху плажовете, в прилежащите територии на язовир „Искър“ и язовир „Ивайловград“, в земеделски земи и горски територии, както и в урбанизирани територии в населени места в цялата страна.

– Колко от собствениците протестират вашите решения пред съдилищата в държавата и какви са най-обичайните им мотиви за това?
– В повече от 90% от случаите издадените заповеди за премахване на незаконни строежи се обжалват по съдебен ред. Мотивите са различни – неточности в констатациите от проверки и при издаване на заповедите, наличие на неприключили процедури по одобряване на подробни устройствени планове, незавършили съдебни спорове за собственост и др. подобни. Засегнатите са напълно прави да използват всички законови средства за защита на своите интереси.

– Каква е процедурата по установяване на нерегламентираното строителство до премахването му?
– Процедурата по установяване на незаконен строеж започва с извършването на проверка. Тя може да се извърши по служебна инициатива или по повод сигнал (публикации в медиите, постъпила жалба, разпореждане от прокуратурата и др.). Проверката се извършва от служители на общинската/районната администрация, чиито служители съставят констативен протокол, отразяващ всички обстоятелства, свързани с нарушението. Констативният протокол се изпраща в ДНСК в 3-дневен срок от съставянето му за образуване на производство за премахване.
От служители на Дирекцията за национален строителен контрол се съставя констативен акт, с който се образува административно производство за премахване на незаконния строеж. Констативният акт се връчва на извършителя на строежа, който може да подаде възражения срещу него в 7-дневен срок. В случаите, в които извършителят е неизвестен, съобщение за съставения констативен акт се залепва на строежа и на таблото за съобщения в общината/района, за което се съставят служебни бележки, които се прилагат към преписката. След изтичане на срока за възражения се издава заповед за премахване от началника на ДНСК или упълномощено от него длъжностно лице. Заповедта се съобщава по реда за съобщаване на констативния акт и може да бъде обжалвана в 14-дневен срок от датата на съобщаване пред съответния административен съд по местонахождение на недвижимия имот, в който е извършено незаконното строителство.
В случай че заповедта не бъде обжалвана в този срок, тя влиза в сила и се пристъпва към нейното изпълнение. Ако бъде обжалвана – преписката по издаването й, ведно с жалбата се изпращат на компетентния административен съд за произнасяне. Решението на административния съд подлежи на касационно обжалване пред Върховен административен съд на Република България с изключение на заповедите с предмет строежи от VІ категория.
Последващите действия по изпълнение на заповедта се състоят в отправяне на покана за доброволно изпълнение по реда на Административно-процесуалния кодекс. Срокът за доброволно изпълнение е 14-дневен. При констатирано неизпълнение в указания срок от органите на ДНСК се провежда процедура по принудително изпълнение по реда на Наредба № 13/2001 г. на МРРБ и се избира изпълнител на премахването в съответствие с разпоредбите на Закона за обществените поръчки и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки.
Точна дата на премахването не може да бъде определена към датата на издаване на заповедта, тъй като извършителят на незаконния строеж може да обжалва същата или да премахне строежа доброволно.

– Кой е най-драстичният случай на нахално строителство, който можете да посочите като лош пример?
– Особено лошо впечатление правят незаконни строежи, извършени в грубо нарушение не само на ЗУТ, но и на много други закони – такива са незаконните строежи в природните паркове и защитените територии, незаконните строежи, засягащи обекти на недвижимото културно наследство, незаконните строежи в изключителната държавна собственост – плажовете и акваторията на Черно море, незаконните строежи в територии, отредени за обща техническа инфраструктура и в свлачищни територии.

– Общините съдействат ли ви във вашата дейност и сътрудничите ли си с общинските дирекции по контрол на строителството?
– Задължително е да си сътрудничим с общинските администрации. Те са важен фактор за осъществяване на контрол по строителството. Значително по-малкият им териториален обхват дава възможност за ефективност и навременност на техните действия. Бързото и законосъобразно приключване на случаите при установени нарушения в голяма степен зависи от своевременното предоставяне на необходимите документи от общинската администрация и от оказаното съдействие при извършване на проверките. Важна роля е отредена на общинските администрации и при принудително изпълнение на заповеди за премахване. Техни служители задължително присъстват при започване на премахването и осигуряват принудителното изнасяне на вещите и съхранението им. Задължение на общинската администрация е и извозването и депонирането на строителните отпадъци от премахването и рекултивиране на площадката. Безспорно има дублиране на функции по Закона за устройство на територията между общинските администрации и ДНСК. Липсата на ясно разграничение докъде точно се простират отговорностите на всяка от администрациите, е причина в някои случаи да се забавя работата по преписките.

– Колко струва на данъкоплатците приблизително събарянето на такива сгради годишно?
– Разходите, свързани с принудителното премахване на незаконни строежи от органите на Дирекцията за национален строителен контрол, са за сметка на извършителите на строежа. Заплащат се от бюджета на ДНСК и се събират от нарушителите по съдебен ред.
През 2010 г. платените от бюджета на ДНСК разходи за принудително премахване на незаконни строежи възлизат на 166 600 лева.

– Какви са глобите за нарушителите и как се събират те за бюджета?
– Глобите за физическите лица в зависимост от вида на нарушението достигат до 15 000 лева. За юридическите лица и едноличните търговци се налагат имуществени санкции в размер до 150 000 лева също в зависимост от вида на нарушението. В случай че наложените глоби и имуществени санкции не бъдат заплатени доброволно, наказателните постановления се изпращат на Националната агенция по приходите за принудително събиране на дължимите вземания.

– Вас лично дразнят ли ви високите блокове, които се застроиха в зелените квартали под Витоша, и има ли някакво цивилизовано решение за този откровен кич?
– Контролът по законосъобразността и съответствието с изискванията на нормативната уредба на застроителните планове е извън правомощията на ДНСК. А заповедите на кметовете за одобряване на подробните устройствени планове подлежат на пряк съдебен контрол.
ДНСК упражнява контрол по спазването на ЗУТ и на нормативните актове по прилагането му при проектирането и строителството. ДНСК чрез началниците на регионалните дирекции за национален строителен контрол упражнява контрол по законосъобразността на издадените от главните архитекти на общини строителни книжа – разрешения за строеж и одобрени инвестиционни проекти, които следва да съответстват на предвижданията на плановете за застрояване.

– И накрая един конкретен въпрос – на входа-изхода на природната ни забележителност пещерата „Магурата” беше застроена кръчма, за която вашите служители в района там се произнесоха, че е незаконна. Тяхното решение потвърди и местният административен съд. Колко време ще мине и какви са стъпките до премахването на тази постройка?
– По жалба от група граждани за извършване на строителство в района на пещерата „Магурата“, подадена през октомври 2010 г., е извършена проверка от служители на сектор Видин към РДНСК – Северозападен район, на строеж „Павилион – питейно заведение” в землището на село Рабиша, община Белоградчик, област Видин, местност Магурата.
Установено е, че са одобрени проекти и е издадено разрешение за строеж в имот, попадащ в границите на защитена зона „Западна Стара планина и Предбалкан”. Върху имота има наложени ограничения: „Защитена територия. Природна забележителност. Забраняват се дейности, които могат да нарушат тяхното естествено състояние или да намалят естествената им стойност, …” Строежът е разрешен, без да е променено предназначението на имота и без да е налице влязъл в сила подробен устройствен план – в нарушение на ЗУТ. Със заповед на началника на РДНСК – Северозападен район, разрешението за строеж е отменено. Заповедта е обжалвана пред Административен съд – Видин. Съдебното производство все още не е приключило с влязло в сила решение.
За издаденото в нарушение на ЗУТ разрешение за строеж срещу главния архитект на Община Белоградчик е образувано административно-наказателно производство – издадено е наказателно постановление, с което й е наложена глоба от 2000 лв. Със заповед на началника на сектор Видин строителството е спряно. Заповедта е обжалвана и с влязло в сила решение от 01.04.2011 г. е потвърдена от Административен съд – Видин. Същата се изпълнява – строителството е спряно. Строежът е ограден със сигнална лента с отличителните знаци на ДНСК.
От началника на РДНСК – Северозападен район, е издадена заповед за премахване на строежа. Заповедта е обжалвана пред Административен съд – Видин. Съдебното производство все още не е приключило с влязло в сила решение. При влизане в сила на заповедта ще бъдат предприети действия за премахване на строежа по реда и в сроковете, регламентирани в Наредба 13.

Аделина Делийска

novinar.bg

сподели ме

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2715

Създадено от на май 16 2011. Част от Закони, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes