Имаш покрив – плащаш за лукс

Вместо свръхбогатите тихомълком се готвят да удрят с данък средната класа

Да притежаваш жилище в България става лукс. Поне така излиза от проектите за вдигане на данъка за по-скъпите имоти, който се подготвя от Министерството на финансите и предстои да бъде гласуван от Министерски съвет. За държави като САЩ, където повечето хора живеят под наем, да притежаваш собствен апартамент може би наистина е признак на по-високо социално положение. В България обаче над 90% от имотите са придобити или по наследство, или от спестяване през целия живот. И това, че изплащат заем за жилището си, въобще не прави собствениците богати.
Първоначално имаше идея да се въведе данък лукс заради общественото мнение, че хората, които живеят в имения на по 3-4 етажа с басейн, е добре да плащат и по-висок данък на обществото. Затова се предложи данък лукс да важи например за имоти над 240 кв.м. Така обаче данъкът щеше да засегне и старите просторни селски къщи, чиито собственици едва ли могат да минат за богаташи. Затова сега се отива в другата крайност и с данък лукс ще се удари всеки втори градски апартамент. На среща между представители на Министерството на финансите и общините е уточнено, че по-висок данък ще се плаща за всеки имот, който е по-скъп от средната данъчна оценка за съответното населено място. Но така автоматично идеята за по-висок налог за свръхбогатите се превръща в данък за средната класа. Който притежава жилище в центъра на София, ще трябва да плаща по-висок данък, а ако апартаментът е над 100 кв.м, налогът може да скочи и два пъти. Тази идея официално не е защитена от никой министър, дори от вицепремиера Симеон Дянков, на сайта на чието ведомство е качен проектът. Кметовете също в интервютата си заявяват, че те няма да вдигат данък сгради в кризата. Но на фона на тези коментари проектът за въвеждане на по-висок данък за средната класа е на път да влезе в Министерски съвет, макар официално никой да не го иска. Или може би никой не иска да го защити, за да не си навлече народния гняв. А в същото време тихомълком да се съберат едни пари от хората. Кметовете и сега имат право да повишат данък сгради, но не смеят да го направят. В сезона на приемане на бюджета за 2011 г. всеки дърпа чергата към себе си. Лекари и полицаи искат повече пари. Синдикатите си защитават членовете, работодателите бранят интересите на фирмите и частните пенсионни фондове. Готвят се протести и всеки ден се предлагат различни варианти, така че на всички да се угоди. А собствениците на имоти нямат свой синдикат или асоциация, макар че са най-многобройната част от населението. Затова данък сгради може да се повиши, без да се стигне до стачки. И то при положение, че през последната година цените на имотите вървят само надолу. Лошите кредити се увеличават и все повече хора не успяват да си плащат в срок ипотечните заеми, които са взели за дом.
А въвеждането на данък лукс може да стане много лесно. Двоен или троен данък да се плаща само за имотите, които са например 10 пъти по-скъпи от средната данъчна оценка за съответната община. Така данъкът действително ще е само за най-баровските и луксозни къщи с басейни и хеликоптерни площадки. Но явно не това е целта на промените, а просто пълнене на хазната. Едновременното повишаване на данък сгради, акциза за бензина и на осигуровките, без да се вдигат бюджетните заплати и пенсиите за 2011 г., е сериозен удар по джоба на всяко домакинство. И то при положение, че официално излизаме от кризата и съответно приходите в хазната би трябвало да растат и без повишаването на налозите.

Стефан Кючуков

в-к Стандарт

бутон за сайт

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=568

Създадено от на ное. 2 2010. Част от Андрешко, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes