Имоти и стари пишещи машини

Председателят на Административния съд в Бургас Атанас Вълков остава в ареста по обвинение за пране на пари от документно престъпление.

Състав на Софийския градски съд уважи искането на прокуратурата и остави вчера в ареста председателят на Административния съд в Бургас Атанас Вълков. Той беше задържан в четвъртък, а по-късно обвинен, че е бил помагач на майка си в схема за пране на пари, придобити чрез имотна измама.

Според обвинението в основата на схемата са два документа – единият е протокол от 1953 г. от Комисия към Околийския съвет, с който се удостоверява, че дядото на Вълков – Иван Габровски е внесъл 11.99 декара в ТКЗС.  Другият документ е сходен протокол, но от 1955 г.,  и се отнася за съседен имот.

Прокуратурата е категорична, че тези два протокола са неистински. Експертна справка е показала, че те са изготвени на намерените в кабинета на Вълков стари пишещи машини. Върху гърба им има печат на държавния архив, който според първоначалните справки бил поставен с програмата за обработка на изображения Photoshop.

Представени по делото архиви показват, че въпросният имот през 40-те години на миналия век е бил собственост на училище и никога не е бил на Иван Габровски.

Позовавайки се на двата протокола, наследниците на дядото на Вълков завеждат установителен иск в Районния съд в Несебър. Според експертните справки, подписите на всички, освен този на майката на Вълков – Руска Вълкова са били подправени и са били положени от едно и също лице. Самите те признават, че никога не са ходили в Несебър. Съдът се произнася с решение според което наследниците „имат право да им бъде възстановено правото на собственост“. В резултат на съдебния акт, поземлената комисия връща имота на Руска Вълкова и другите седем „наследника.“

След това, майката на бургаския магистрат сключва предварителен договор с останалите „наследници“, според който купува дяловете им за … 12 хил. лв.  Руска Вълкова се обръща отново към РС-Несебър с искане да се обяви предварителния договор за окончателен. Това се случва на 21 октомври 2009 г. и така майката на Атанас Вълков става „собственик“ на целия терен срещу 12 хил. лв.

Справка в имотния регистър показва, че на 29 април 2010 г. имотът е бил ипотекиран два пъти срещу заем от общо 160 хил. лв. Парите са били предоставени от две фирми – „Бинев Консулт“ и „Изотех Бургас“ АД. През септември 2010 г., ипотеката е била заличена. „Бинев Консулт“ е собственост на адвокат Иво Бинев. Именно той е човекът,  който се е явил пред РС-Несебър по делото за обявяването на предварителния договор в окончателен. Пред разследващите, Бинев е казал, че се е явил по молба на Атанас Вълков.

Според прокуратурата, през 2009 и 2010 г. председателят на административния съд е правил опити да продаде имота, но заради състоянието на пазара не е успял да намери купувач. Тази година, агент под прикритие се обажда в агенция за недвижими имоти, където теренът е бил обявен за продажба и двете „страни“ започват преговори. Служителят под прикритие дори иска от агенцията да му препоръча консултант по сделката. Този консултант впоследствие ще открие, че за имота има съдебен спор пред Върховния административен съд.
Пред съда Руска Вълкова обжалва решение на Министерски съвет от февруари 2010 г. според което въпросният имот (заедно с околните) е обявен „за обект с национално значение“ и собственост на „Водна учебна спортна база на Националната спортна академия „Васил Левски“ – Несебър. Преди няколко седмици, състав на ВАС уважава жалбата на Руска Вълкова и отменя решението на правителството. Днес Министерски съвет е обжалвал това решение.

Малко преди ареста, служителят под прикритие сключва предварителен договор за закупуването на имота на стойност 2.3 милиона евро. По делото е разпитан и анонимен свидетел, който имал близки наблюдения върху действията на Вълков още от 2007 г. насам. Той дори разказал, че Вълков е използвал зелен чай, за да състари документите, които майка му е представила пред съда.

Атанас Вълков завършва право през 1994 г. в СУ „Климент Охридски“.  От март 1996 до март 1998 г. е младши съдия в Окръжния съд в Бургас, а от март 1998 г. до 2001 г. – редови съдия в Районния съд в града. От 2001 до декември 2006 г. е повишен за съдия в Окръжен съд-Бургас, а след това е избран за председател на новосъздадения административен съд.

Името на Вълков се появи в публикувани от сайта balkanleaks документи – кореспонденция между група магистрати и за които сайтът твърди, че са масонско сдружение. Сред тях са имената на бившия правосъден министър Антон Станков, уволнения председател на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов, председателят на Окръжния съд в Хасково Росен Русев, бившият председател на Благоевградския административен съд Красимир Аршинков, бившият председател на Великотърновския окръжен съд Даниел Минов, председателят на етичната комисия на ВСС Цони Цонев. След публикуването на списъка някои потвърдиха участието си, други отрекоха. Антон Станков коментира, че с публикуването е извършено престъпление, тъй като е разгласена лична кореспонденция, като по този начин потвърди автентичността на публикуваните документи.

capital.bg

социални бутони

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2415

Създадено от на апр. 6 2011. Част от Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes