Ловим мошениците чрез личните карти

Хората да не се притесняват от измами, казва Димитър Танев, шеф на Нотариалната камара

– Г-н Танев, много хора „изгоряха“ с нотариални актове покрай обира на трезора. Има ли опасност с тези документи да бъде извършена измама?

– Нотариалният акт не е ценна книга , не е банкнота, грубо казано, така че гражданите нямат основание да се притесняват, че са им откраднати документите. Спокойствието им е гарантирано и от измененията, които направихме в закона. От октомври м.г. не може с фалшива лична карта да се „пробие“ през нотариус. Имаме ежедневно връзка с електронните масиви на МВР за личните документи. Тя е законна. Проверката, която правим, не е само право, а е задължение по закон. Никой нотариус няма да реши да стане съучастник в измама. Защото е много лесно да бъде установен кой е.

– Проверяват ли се и пълномощните за фалшификация?

– Не. Всяко пълномощно за недвижим имот трябва да се въведе в информационната система и без да е направено това, се счита, че документът не е изведен.

– Възможно ли е да се използват документите, с които е придружен нотариалният акт – удостоверение за наследници, удостоверение за гражданско и семейно положение?

– Няма как, защото нотариусът е длъжен да направи справки и за тях.

– Остава данъчната оценка на имота.

– Гражданите трябва да уведомят и данъчната служба на съответната община, ако им е откраднат нотариалния акт, за да се пресекат съвсем в началото тези опити за измама.

– Какво точно трябва да направят тези, чийто нотариален акт е откраднат?

– Просто трябва да отидат да се снабдят с нов препис на нотариалния акт от Агенцията по вписванията или при съответния нотариус. Това ще им е единственото неудобство.

– Преписът трябва ли да се заверява?

– В момента, в който го издават, е заверен. Завереният препис или извлечения от документи има същата доказателствена сила както и оригиналът. Съгласно чл. 179 ал. 2 от Гражданско-процесуалния кодекс. Оригиналите се съхраняват 100 години в Агенцията по вписванията.

– Когато констатират, че нотариалният акт им е откраднат, гражданите първо трябва да подадат  жалба в МВР, нали така?

– Да. Тя се подава за всяка открадната вещ, независимо дали е документ или друго. Това ще бъде една възможност после да се установят и извършителите. Не от гледна точка на това да се предпазят от измами. Предпазването идва от други механизми.

– Потърсили ли са ви такива жертви с нотариални актове, откраднати при обири?

– Да. Обаждат се предимно с притеснения да не се появи някой с фалшива лична карта. Ами ако дойде при нас с такава, трябва да се дегизира по някакъв начин със същото облекло, със същата снимка, което е трудно да стане. В новите лични карти снимката е черно-бяла, докато на нашите компютри се явява цветното изображение. Измамникът не знае цвета на дрехите, с които се е снимал човекът. Мога да кажа, че по-голямата част от имотните измами от октомври м.г. са спрени. Такова престъпление няма вече как да има. Възможно е да има примерно измами със скици от кадастъра, които в по-голямата част са неверни.

– Спомням си, че в Нотариалната камара обсъждахте предложение за законова промяна – възрастни хора, които най-често са жертви на имотни измами, да могат да продават имотите си с т.нар. последно пълномощно. Видя ли предложението ви бял свят?

– Преди три седмици внесохме предложение за промяна в Наредба 32 в Министерство на правосъдието в тази насока. Касае възрастни хора, които са на прага на дееспособността си и не са поставени под запрещение, а поради старческа немощ не могат достатъчно добре да се грижат за делата си. С промяната в наредбата  се прави т.нар. последно пълномощно. С него възрастният човек възлага на определен човек да му взема пенсията, да се разпорежда с имотите му, да тегли от банковата му сметка. Ако упълномощителят иска, може да посочи и до три други лица, на които има доверие. Това може да са роднини, приятели или когото си избере. Институтът „последно пълномощно“ при хора, които са на прага на дееспособността си, го има в Германия, в Австрия и в Швейцария.
Антония Кюмюрджиева

социални бутони

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2672

Създадено от на май 4 2011. Част от Закони, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes