Манастирска ракия сменя сиропите

Сръбски монаси варят огнена вода от билки и орехи, ние вадим уникално сирене

Уникален екопанаир замислят наши монаси. Фермери в расо от Сърбия, България и Гърция ще си мерят продукцията в единствено по рода си изложение. То е планирано за май в светата обител край брезнишкото село Гигинци.

Организатор е отец Никанор от Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“. На екофеста ще бъдат показани оригинални продукти от ракия до биволско мляко, сирене, мед и дори пъстърва.
Идеята за панаир на стоки от манастирските стопанства се роди на празника на св. Сава в Суковския манастир „Успение на Пресвета Богородица“ в Сърбия. За пореден път духовници от България гостуваха на празничните богослужби в светата обител близо до Цариброд (Димитровград).

Игуменът на Чипровския манастир архимандрит Василий, йеромонах Никанор от Църногорския манастир над Гигинци, енорийският свещеник на Брезник отец Константин Стойчев и църковният певец Тодор Костов от столичен храм  отслужиха при сръбските си събратя среднощно бдение и празнична света Литургия в чест на празника на най-тачения от сърбите светия –  първия сръбски патриарх и духовен и книжовен деец св. Сава.

На 27 януари цяла Сърбия празнува Савинден. Денят е празник и в сръбските училища. За празника освен духовниците дойдоха поклонници и туристи от България.
Гигинският манастир е известен с млечните продукти от биволско мляко. Монасите продават и подаряват мед от манастирския пчелин. Вече имат и своя марка вино от манастирските лозя. Братството от Суково пък има свои продукти със запазена марка – лековити ракии, мед, лек от бъзунек, сирене, религиозни сувенири. Хвалейки се помежду си с уникалната си продукция, фермерите в расо решиха на 2 май да се направи панаир. Гости за празника бяха и монаси от други сръбски манастири.

Йеромонахът Теодор от „Св. Онуфрий“ също прие идеята. Братството там е малко. След 1970 г. там не е имало монаси и едва от миналата година манастирът е обитаем, въпреки че историята му е от XIII век като български манастир.

Една от най-обсъжданите теми беше технологията за правене на вино за причастие. Оказа се, че най-доброто го правел сръбски свещеник от грозде, оставено на асмите до сняг. Тази година такъв продукт на панаира няма да има , но ако идеята сполучи, може и конкурс да се направи.

Много се спекулира с етикетите еко върху храните, категорични са монасите. Търговци трупат тлъсти пачки, представяйки скъпи продукти, криейки, че използват торове и препарати против вредители. Зад стените на монашеските стопанства отрови не се ползват. Чистите зеленчуци, плодове и месни продукти могат да се купят само на място, те не се предлагат в хипермаркетите.

Затова братствата решиха да ги покажат на хората, събирайки всички еликсири на едно място.
В изложението се очаква да се присъединят всички наши манастири, които имат свои стопанства. Сред най-големите земеделци са монасите от Копиловци. Те дори имат свой щанд на Женския пазар в София.
Ракията, произведена в манастирското стопанство в Суково, е тъпкана с билки.

Ако се изследва химически, ще се окаже, че тя е чист спиртен извлек от природни лекарства и успешно може да измести сиропите от аптеката. Сръбското братство вари еликсира от сливово джибри, но го подсилва с цели 27 билки. Слагат се стръкове от подбел, бабина душица, маточина, лавандула и др.

На етикетите на „Траварица“ е записано и упътване за ползване. Указанието сочи, че трябва да се употребява в умерени количества – по 20 грама два-три пъти на ден.
Суковският манастир произвежда и уникална „Ораховача“. Ракията се прави от орехи. Всяка бутилка има сертификат и е запечатана с восък.
Последният продукт на суковските монаси пък е с благословен надпис, подходящ за всеки дом. На български език е цитирана молитва на св. Николай Жички и Охридски: Боже, благослови онзи, който влиза в този дом, защити и опази онзи, който излиза от него, и дай мир на онзи, който остава в него.

„Където двама или трима се събират в Мое име, и Аз съм там„, е казал Христос според писанието. Тези слова спомнят монасите при срещите си и доказват, че за православието няма граници.
Анна ГЕОРГИЕВА

http://www.standartnews.com/

spodelime.com

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1750

Създадено от на ян. 29 2011. Част от История, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes