Покойница от 12 години овладява имоти и днес

Враждата между две сестри, макар едната от тях да е починала преди 12 години, продължава и днес да взема жертви.

И то покойницата “отстрелва” доста по-успешно, защото последният й трофей е строителната фирма “Вавилон 2001” ЕООД, изградила два чисто нови апартамента на живата й сестра.

Двете сестри са били съсобственички на етаж от грохнала къща на столичния бул. “В. Левски” 140. В дългогодишни съдебни битки 46-годишната Румяна Павлова иска да изкупи от сестра си нейната половинка от етажа. Софийският районен съд обаче постановява обратното – не Румяна, а по-голямата сестра Райна да изкупи нейната част. Румяна е съкрушена, обжалва пред Софийски градски съд, но е тежко болна от рак и няма сили да преследва имотната си кауза.

Годината е 1998-а и Румяна е на смъртния одър. В кошмарните болки и бълнувания тя сякаш е осенена от нова идея как да спечели етажа. Макар и посмъртно. Тя е родила три деца и след кончината й нейната 1/2 идеална част от етажа ще се раздроби на три. Затова решава да продаде всичко на най-големия син Боян. Той е белязан да поеме щафетата в битката за имота. Малко след сделката майката умира.

При изповядването на тази сделка пред нотариус в текста на акта е вмъкната двусмислица. Вписано е, че Румяна прехвърля на сина си своята 1/2 идеална част от: “втория етаж на къщата… заедно с 1/2 идеална част от общите части на сградата и толкова идеални части от дворното място”.

Втората част на изречението се тълкува, че майката продава своята 1/2 част от 1/2 дворно място, което значи 1/4 от парцела и това е вярното. Но същият текст може да се прочете и както дяволът чете евангелието – че Румяна дава на сина си 1/2 от дворното място. Номерът обаче не може да мине пред никой нотариус, освен ако не се намери някой доста дяволит…

Къщата има и друг етаж с още двама съсобственици, първи братовчеди на двете сестри. И четиримата общо държат с равни части цялото дворно място. Сиреч Румяна твърдо е само 1/4 собственик на земята и няма как да прехвърли на сина си 1/2 от нея.

Но текстът-бомба със закъснител си чака “прочита”. Дали синът Боян е бил посветен в играта? Леля му казва: “Веднага след сделката той прибра нотариалния акт и аз цели 12 години не съм го виждала. Едва сега разбрах за тази двусмислица в него.” Има и друг знак – именно Боян през 2005 г. инициира да се бутне старата къща и да се вдигне 5-етажен блок от строителна фирма “Вавилон 2001”. Адвокатът му Димитър Стефанов обаче отказа коментар пред “Труд”.

Според учреденото право на строеж четиримата съсобственици на старата къща получават почти равни по площ жилища. Боян участва в сделката именно с нотариалния акт с двусмисления текст, който тогава е разчетен правилно и не създава проблеми. Фирмата строител получава право да изгради общо 2660 кв. м разгъната площ.

В нотариалния акт за правото на строеж е вписано, че сградата се строи по „съгласуван идеен проект от 2005 г. на дирекция „Архитектура и градоустройство“ на Столична община“. В сутерена по проект вместо мазета фирмата строител монтира асансьор за колите. Подземният паркинг е за 8 коли и се пада под дворчето на сградата. Той не е вписан изрично в нотариалния акт, но е в идейния проект, утвърден от ДАГ и споменат в нотариалния акт. И е неразделна част от сградата, защото само през нея се влиза в него.

След като се построява всичко съсобствениците прехвърлят своите части от земята на Камен Стоилов („Вавилон 2001“). Само Боян отказва! Защо ли? Той работи като таксиметров шофьор, издържа семейство и едва ли парите му стигат, но не ще…

Шефът на „Вавилон 2001“ Камен Стоилов в началото на ноември т. г. изненадващо получава призовка за дело в Софийския административен съд като заинтересувана страна. И тогава разбира, че подземният гараж, собственост на фирмата строител, вече е… продаден! Макар Стоилов да е извършвал продажби на идеални части от него! Как става това?

Очевидно Боян се консултира с опитен адвокат, който е съзрял възможностите в двусмисления текст в нотариалния акт, завещан от покойната му майка. За още по-силно внушение поръчват и обяснителна записка от арх. Пламен Геков, в която се твърди абсурдът, че „подземният гараж е изцяло извън сградата и Боян като собственик на цялото дворно място притежава и целия подземен гараж“. Сега архитектът горко се кае, защото с Боян били от една махала в детството и по тази линия чистосърдечно му направил услуга.

С тези два документа, които взаимно се изключват, Боян е пратен при нотариус Румен Димитров. Той е известен като рисков играч с т. нар. приращения – сиреч ако си собственик на земята, ти се полага автоматично и всичко построено върху нея, освен ако е установено друго, гласи чл. 92 от Закона за собствеността. Другото в случая е ясно установено – учредено е право на строеж на подземния гараж, чийто собственик е „Вавилон 2001“.

Тя даже вече е извършвала продажби на части от него.

На 22 юли 2010 г. нотариусът разчита двусмисления текст в изгода на Боян – че е собственик на половината дворно място, и затова по силата на приращението става собственик и на половината от подземния гараж от 219 кв. м в него.

„Когато има такива спорни текстове, нотариусът непременно трябва да прегледа предишната делба на имота и да установи точно каква и колко е реалната част, която се притежава“, обясниха пред „Труд“ от Агенцията по вписванията. Но въпросният нотариус не си прави подобен труд. Случайно ли?

Нотариус Румен Димитров обяви пред „Труд“, че е готов да поправи грешката в нотариалния акт. Хубаво, но от тази грешка настъпват вреди не само за ощетените собственици, но и за трети лица – тези, които повярват в истинността на документа и са готови да купят имота.

Само данъчната оценка на тази половинка от подземния гараж е 78 936 лв. Издадена е от данъчната служба на район „Оборище“ на база единствено декларация от Боян, че е собственик, но без той да е приложил документ, доказващ това.

Подземният гараж за 8 коли и с асансьор е заменен за … „Опел Корса“. Самият Боян вероятно е наясно, че цялата схема по обсебването на имота се люлее и бързо я прехвърля на адвоката си Димитър Стефанов чрез замяна срещу… лека кола „Опел Корса“, оценена на 1600 лв.

Адвокат Димитър Стефанов категорично отказа да обясни за „Труд“ придобиването на подземния паркинг чрез приращение и замяната му срещу една „Корса“.

„Всичко по въпроса ще се решава в съда, а не чрез медиите“, приключи разговора той в луксозната си кантора на бул. „Цар Освободител“ 8, срещу Руската църква.

Живата от двете сестри, Райна Котева, като съсобственик получи два апартамента с обща площ 105 кв. м. Но с новия нотариален акт, в който Боян е признат за собственик на половината дворно място, тя се оказва задраскана като притежател на 1/4 от него. И в един следващ момент Боян и адвокатът му по силата на приращението могат да предявят претенции и върху нейните две жилища. С което покойната сестра ще удържи пълна победа.

Последният шанс да настъпи мир е в разследването, което е започнало от Икономическа полиция на СДВР и в заведените две дела в Софийския районен и в Софийския градски съд от Камен Стоилов, собственикът на „Вавилон 2001“ ЕООД. Те са срещу Боян Александров и адвоката му Димитър Стефанов, както и срещу цялата схема, по която е придобит чужд имот.

Нотариус Румен Димитров: Ще поправяме нотариалния акт

– Г-н Димитров, как така собственикът на 1/4 от имота според нотариалния акт, който сте изготвили, получава 1/2 от същия имот?

– Там е 1/4 наистина, не е 1/2, и това трябва да се поправи. Трябва да се представят други документи, ще се видят и ще направим поправката.

– Но защо въобще признахте подземния гараж като отделен от сградата имот?

– Там има суперфиция, има 105 кв. м, а той (подземният гараж), е извън нея. Затова го признах.

Максим Караджов

http://www.trud.bg

бутон за споделяне

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2036

Създадено от на февр. 28 2011. Част от ИМОТИ, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes