Управляващите изобретиха ноу-хау в заменките

Управляващите от ГЕРБ са на път да изобретят ноу-хау при заменките. Такава идея прозира от приетите на първо четене в четвъртък текстове от Закона за културното наследство, чийто проект бе разписан от ведомството на Вежди Рашидов.

Ако нормативният акт бъде гласуван окончателно в този си вид, Министерският съвет ще може да извършва замяна на имоти със статут на недвижими културни ценности със световно и национално значение, когато са собственост на физически или юридически лица, с имоти – частна държавна собственост, или с право на строеж върху имоти – частна държавна собственост.

Този текст, който на практика не създава особено ясен регламент, дава възможност на държавата да “нарочи“ даден имот за евентуален културен паметник от национално значение, благодарение на което, собственикът му да се облагодетелства с апетитен имот край морето. Липсата на ясен критерий, по който собствениците ще бъдат компенсирани от държавата създава възможност и за обратното тълкуване – а именно, облагодетелстване на държавата за сметка на собственика.

Към момента в страната има официално регистрирани 356 архитектурни, 149 художествени, 53 исторически и 882 археологически паметници с национално значение. Освен тях в регистрите фигурират 10 000 могили, които също дават възможности за заменки.

Законът нарушава и конституцията

Друг от ремонтираните текстове в закона се оказва, че нарушава и основните граждански права, гарантирани от конституцията.

Според гласувания вече от парламента на първо четене нормативен акт собствениците и ползвателите на поземлени имоти, в които се намират археологически обекти, ще са длъжни да осигуряват достъп за осъществяване на дейностите по проучване и опазване на обектите.

При отказ достъпът ще се осигурява със съдействието на органите на МВР. До момента този казус бе уреден с “писмено споразумение“ между страните, а сега законодателят е записал “писмено съгласие“, което не оставя алтернатива.

По този начин мнозинството пренебрегва гарантираната от конституцията в член 17, алинея 3 неприкосновеност на частната собственост.

Законът за културното наследство влиза за обсъждане в пленарна зала почти две години след началото на мандата на ГЕРБ. Преди парламентарните избори през 2009 година премиерът Борисов бе посочил като своя болна тема, освен спрените еврофондове, заменките на гори. С идването си на власт управляващите наложиха мораториум върху заменките на гори. Впоследствие той бе частично отменен.

В края на януари тази година, когато държавата се разтресе от скандала с флашките, премиерът Борисов по време на заседание на Министерския съвет за пореден път се похвали, че е прекратил порочната практика от предишното управление, допускайки, че това е една от възможните причини за провокациите срещу кабинета.

Полина Паунова

http://www.mediapool.bg

сподели ме

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=2254

Създадено от на мар. 25 2011. Част от Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes