Кападокия – един музей на открито

Кападокия е историческа област в Турция, на полуостров Мала Азия. Разположена между веригата на Таурус, Ефрат, Черно море и централното солено езеро. Не е възможно да се определят точните граници на историческата област.

Кападокия има прекрасен и интересен пейзаж. Милиони години сняг и дъжд, вятър и слънце са дълбали вулканичния камък наречен туф, в резултат на което са се образували хиляди пирамиди и скулптури с причудливи форми и дизайн, достигащи  понякога  височина от три и повече етажа. Някой от тях  изглеждат както  фантазии от приказките, други като проектирани и построени от човешка ръка.

Вулканичният камък туф се е натрупал в резултат от изригвания на три вулкана –  Erciyes (3916 м),  Hasan (3268 m) и  Gulludag.  Той е мек камък образуван от лава, пепел и кал. С годините  пластовете от туф са били подложени на ерозия от дъжд, силни ветрове и наводнения. Всички тези природни явления са създавали ефектни образувания, известни като комините на феите. Те биват няколко вида – конусни, подчертано стълбовидни или  с формата на гигантски гъби.

Още по-уникално е да видите човешко селище вградено в този пейзаж.

През вековете хората винаги са използвали това място за живеене.  Има много домове и църкви, издълбани в камъка, гледаш и не можеш да разбереш къде архитект е била природата и къде човека.

Първите християни са населили пещерите в района още в зорите на християнството. По време на жестоките гонения издяланите в земята подземни „градове“ са служели за укритие и постоянно жилище на християните.

В Кападокия са родени св. Георги Победоносец († ок. 305 г.) и св. мъченик Варлаам († 304 г.), пострадали от гоненията по време на Диоклетиан (284-305 г.).

Кападокия е дала на света „тризвездието на великите кападокийци“ – светителите Григорий Богослов (ок.330-ок.390, от гр. Назианз в Южна Кападокия) и братята Василий Велики (330-379) и Григорий Нисийски (ок. 331-ок.394) от гр. Кесария (Кападокийска област)., както и Св. Амфилохий Иконийски († 394) – техен сродник и приятел.

Тук можете да намерите различни стенописи и картинни истории,  датиращи от древни времена, истински  реликви от миналото. Пещерите и природните сгради често са били  използвани за защита от турските орди идващи от Арабския полуостров  по времето, когато предимно християнското население от Анадола се е опитало да се защитава само.

Традиционните и уникални  къщи в Кападокия, църквите и пристройките, са просто издълбани в скалите. Много то тях са разположени в естествените прагове на планината и са зидани с камъни изрязани от скалите. Местният  каменен материал е мек след добиване от кариерата , може лесно да се обработва, но след контакт с въздуха, се превръща в един много здрав и силен строителен материал.

При възможност трябва да прекараш най-малко три дни само за да получиш приблизителна представа за размера на Кападокия. Най-доброто време посещение е през април и май и септември и октомври.
Кападокия винаги е била известна като див район с диви обитатели. Във връзка с това е разпространена шегата, че когато змия ухапе някой от Каподокия ще умре змията!

С причудливите си скални пирамиди и гъби, с подземните си градове и скалните църкви днес Кападокия е един музей на открито, включен в списъка на ЮНЕСКО за световното наследство и е една от известните дестинации в Турция. Включва комплекс от повече от 30 издълбани в скалите църкви и параклиси, в които могат да се видят превъзходни фрески от 9-и до 11-и век.

http://www.upl-tour.com

бутон за споделяне

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1111

Създадено от на ное. 27 2010. Част от История, Новини. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes