Прилагане на ЗДДФЛ и ЗДДС при продажба на УПИ от Собственици – Физически Лица

Разяснение Изх. № 1-147 от 06.10.2010 г. на НАП

Във връзка с Ваше запитване, постълагане на ЗДДФЛ и ЗДДС при Продажба на УПИ от Собственици заведено с вх. № г., изразяваме следното становище:

В запитването си сте посочили, че собственици на поземлен имот желаят да го продадат на цена около 150 000 лв. УПИ-то е било образувано от 4 поземлени имота, като 3 от имотите са закупени през 2002 г. от едно физическо лице, а четвъртия поземлен имот е закупен през 2003 г. от друго физическо лице. През 2004 г. 4-рите поземлени имота са обединени в един урегулиран имот /УПИ/ предназначен за вилно строителство, като до момента имотите и УПИ-то не са използвани, не са отдавани под наем, не са застроявани и страните не са получавали от тях никакви приходи.

През 2008 г., собственика на 3-те поземлени имота влизащи в УПИ-то почива и като наследниците се явяват съпругата и сина му. През 2010 г. наследниците продават наследена боксониера за 28 000 лв.

Въпросите Ви са следните:

1. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв., ще дължат ли двамата наследници данък по ЗДДФЛ за полагащата им се сума съобразно наследените 2/3 от УПИ-то?

2. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв., ще дължи ли данък по ЗДДФЛ вторият съсобственик за полагащата му се сума съобразно притежаваната 1/3 от УПИ-то в случай, че това ще му е единствената продажба през годината?

3. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2010 г., трябва ли двамата наследници да бъдат регистрирани по ЗДДС и да заплащат 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че същите не извършват търговска и производствена дейност като физически лица през настоящата година, не са регистрирани по ЗДДС, а единствено са направили една продажба на боксониерата за 28 000 лв. през последните 12 месеца предхождащи текущия месец и желаят да продадат съответстващата им се част от наследените 2/3 от УПИ –то, като всяка част поотделно ще е на цена над 50 000 лв.?

4. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2011 г., трябва ли двамата наследници да бъдат регистрирани по ЗДДС и да заплащат 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че същите не извършват търговска и производствена дейност като физически лица през настоящата година, не са регистрирани по ЗДДС, като през 2011 г. няма да извършват други сделки с имоти?

5. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2011 г., трябва ли втория съсобственик притежаващ 1/3 от УПИ-то да бъдат регистриран по ЗДДС и да заплаща 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че не извършва търговска и производствена дейност, не извършва независима икономическа дейност, не е регистриран по ЗДДС, като както през предходните така и през 2011 г. няма да извършва други сделки с имоти?

По първият въпрос:

Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ, доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт, са необлагаеми. Дефиниция на понятието „имущество“ не се съдържа в ЗДДФЛ, но доколкото се касае за имущество, получено по наследство определение се намира в Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/. Съгласно чл. 30, ал. 1 от ЗМДТ, наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя и оставени в наследство движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и други имуществени права, вземания към момента на откриване на наследството.

Следователно придобитата от продажбата на наследените 2/3 от УПИ-то сума, разпределена правилно между двамата наследници съобразно наследническия им дял не подлежи на облагане с данък по ЗДДФЛ.

В съответствие с нормата на чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи. Предвид на това, доходът от продажба на имущество, придобито по наследство, не следва да се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

По вторият въпрос:

Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 1, б.“б“ от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на „до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.“

Видно от запитването, вторият съсобственик е закупил поземления имот през 2003 г., който имот през 2004 г. обединен с другите 3 поземлени имота закупени през 2002 г. от починалия съсобственик, са урегулирани в един УПИ. В случай, че продажбата на този УПИ се извърши през 2010 г., между датата на продажба и датата на придобиването ще са изминали повече от 5 години и съгласно посоченото по горе, придобитият от продажбата на УПИ-то доход от вторият съсобственик ще бъде необлагаем на основание чл. 13, ал. 1, т. 1, б.“б“ от ЗДДФЛ.

В съответствие с нормата на чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи. Предвид на това, доходът от продажбата на 1/3 от УПИ – то, не следва да се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

По трети, четвърти и пети въпрос

Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. От употребения израз „всяко лице“ следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал. 3 на същата разпоредба. Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл. 3, ал. 2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. От значение е конкретната дейност дали е извършвана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Без значение се явява факта по какъв начин е придобито имуществото и кога, дали същото е в семейна имуществена общност или на чие име е придобито.

Относно извършването на разпоредителна сделка с недвижимия имот – УПИ същата няма да представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС при условие, че се извършва еднократно, а не редовно и по занятие. В този случай сделката ще попада извън обхвата на ЗДДС и няма да представлява доставка по смисъла на ЗДДС.

Ако сделката попада в кръга на независимата икономическа дейност по чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, тогава продажбата на УПИ ( където доставката е облагаема на основание чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС) ще формира облагаем оборот за регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. Ако облагаемият оборот за предходните 12 месеца на физическото лице надвишава 50 000 лв. (включително от продажбата на УПИ) тогава физическото лице е длъжно да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в14 дневен срок от изтичане на месеца, през който е достигнат този оборот. Даже сделката от продажбата на УПИ да формира облагаем оборот за целите на регистрацията по ЗДДС, ако лицето не е регистрирано по ЗДДС ( тъй като не отговаря за условията за регистрация по закон ), тогава физическото лице не дължи ДДС от продажбата на УПИ.

Следва да имате предвид, че в хода на производствата по ДОПК действителните факти от значение за случая се установяват от органите по приходи, като при изпълнение на правомощията си по ДОПК същите са самостоятелни и независими.

социални бутони

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1924

Създадено от на февр. 18 2011. Част от Новини, Съвети. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes