КАК се гонят натрапници от земеделски имот?

С кмет и полиция, ако и те не помогнат – чрез СЪД

Доста хора се настаниха в чужди имоти без правно основание и обработват чуждата земя и печелят от нея, без да искат съгласието и без да плащат на истинските й притежатели.Законът ги нарича “трети лица”.

Сега обаче се появи възможност да се кандидатства за евросубсидии.
Младите хора се сетиха за земите си и започнаха да ги търсят. Много от тях останаха неприятно изненадани, защото установиха, че в нивите на дедите им са се настанили непознати хора.
Нещо повече – никак не са малко третите лица, които не само са се самонастанили в непотърсения дълго имот, но са успели да се снабдят дори с документ за собственост по обстоятелствена проверка.
Важно е собствениците на възстановени земи да знаят, че имат право да защитят собствеността си.
Най-напред трябва да се обърнат към кмета на общината там, където се намира имотът. И да го ангажират с проблема, като подадат до него искане по реда, посочен в чл.34 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
Алинея първа от този текст гласи:
“По искане на собствениците или на ползвателите на правно основание земеделски земи с възстановено право на собственост се изземват със заповед на кмета на общината по местонахождение на имотите от лицата, които ги ползват без правно основание, и се предоставят на собствениците им.”
След като получи искането, кметът трябва да издаде заповед, за да бъдат иззети имотите от третите лица, които ги ползват неправомерно. Кметската заповед се изпълнява по административен ред със съдействие на полицията. Ако кметът не се произнесе по Вашето искане в срок, който по закон е 14 дни, ще е налице мълчалив отказ. Той, също като писмения, подлежи на обжалване по реда на Административно процесуалния кодекс.
В случай че по административен ред не получите търсената защита (обикновено при спор за собственост), остава една-единствена възможност за защита – съдебен процес по общия исков ред. Ако третите лица бъдат отстранени от завзетия имот, те нямат право на обезщетение. Губят всичко, което са засели, и нямат право да приберат реколтата.
При положение че третите лица не само владеят чуждия имот, но са успели да се снабдят с нотариален акт за собственост (на основание давностно владение – по обстоятелствена проверка), собствениците могат да се защитят само по общия исков ред – чрез иск по чл.108 от Закона за собствеността , който гласи:
“Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи, без да има основание за това.”
Ако третите лица са се снабдили с нотариален акт за собственост на основание давностно владение, но в действителност не владеят имота, защитата се осъществява чрез установителен иск – по чл. 97 от Гражданскопроцесуалния кодекс, чиято алинея първа гласи:
“Всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това.”
За жалост у нас доста хора пропускат важни срокове от незнание. Незнанието обаче не само не ги оправдава, но често води до сериозни вреди. При всички случаи е желателно собствениците да проявят интерес към земите си.

Защото законът брани бдящия, а не спящия.

Цветанка КРУШЕВСКАадвокат
в-к “24 часа”

сподели ме

Кратък URL: http://www.sobstvenik.com/?p=1292

Създадено от на дек. 9 2010. Част от Новини, РестиТУТУция. Може да се абонирате за коментарите към тази статия чрез RSS 2.0. Коментарите и пинг в момента са спрени.

Коментирането е спряно

Фирмено разузнаване онлайн!

Търсене в архива

Бюлетин

Фото галерия

Фирмено разузнаване онлайн!
Вход | Designed by Gabfire themes